Putin a anunțat că triada nucleară rusă, afectată de recentele atacuri ale dronelor ucrainene, va fi completată în acest an cu complexe de rachete Yars și bombardiere Tu-160M

În cadrul unei întâlniri cu absolvenții universităților militare, președintele rus, Vladimir Putin, a declarat, pe 23.06.2025, că noi complexe de rachete Yars și bombardiere Tu-160M vor reface dotarea forțelor nucleare strategice ale țării în acest an.

“Ca și înainte, unul dintre domeniile prioritare este reprezentat de modernizarea tehnică a armatei și marinei, în primul rând în cadrul unui nou program de armament de stat la scară largă și pe termen lung. Vom acorda o atenție deosebită triadei noastre nucleare”, a spus Putin pe timpul întâlnirii.

Potrivit precizărilor sale, “complexe moderne de rachete de tip Yars vor fi livrate Trupelor de Rachete cu Destinație Strategică, în timp ce componenta de aviație a forțelor nucleare strategice va fi reaprovizionată cu platforme purtătoare de rachete modernizate Tu-160M”.

“În plus, este în curs de desfășurare producția în serie a celui mai recent sistem de rachete cu rază medie de acțiune Oreshnik, ce s-a comportat foarte bine în condiții de luptă”, a adăugat președintele rus.

Marina, a remarcat Putin, va include noi nave și submarine echipate cu arme de înaltă precizie de ultimă generație.

După cum este cunoscut, componenta aeriană a forțelor nucleare strategice ale Federației Ruse a fost afectată recent de atacul dronelor ucrainene efectuat în cadrul operațiunii cu numele de cod “Pânza de păianjen”. Partea rusă a pierdut în urma loviturii serviciilor speciale ucrainene mai multe bombardiere strategice de tip Tu-95MS, amplasate pe aerodromuri din nordul țării (Olenya) și din Extremul Orient (Belaya).

Sursa: militarynews.ru.

Lasă un comentariu