Toate tunurile pe Kiev: Rachetele rusești forțează adoptarea unor soluții favorabile la negocierile de pace

Surse ucrainene au informat că, în noaptea de 24 ianuarie, trupele ruse au efectuat un nou atac masiv cu rachete și drone asupra unor ținte de pe teritoriul Ucrainei.

Potrivit unei hărți apărute pe rețelele de socializare, lovitura principală a fost îndreptată spre capitala Kiev, fiind întrebuințate o serie întreagă de mijloace de lovire, între care rachete hipersonice Kinjal, rachete de croazieră Kalibr, Kh-101 și Kh-22, rachete balistice Iskander-M și drone de atac Geran (Shahed).

Localnicii din Kiev au vorbit despre o nouă serie de explozii la unul dintre obiectivele energetice, respectiv CHPP-5. Potrivit acestora, sunt semnalate incendii la terminalele de combustibili ale obiectivului.

De asemenea, facilitățile industriale din Kiev și regiune au fost afectate. Au fost observate sosiri ale mijloacelor de lovire rusești în zona Brovary și Vasylkiv. Acest lucru a dus la noi opriri de urgență la scară largă în ceea ce privește furnizarea de energie electrică și termică. Facilități militare, inclusiv unități ale apărării teritoriale și ale Gărzii Naționale, precum și capacități ale fabricilor din segmentul complexului militar-industrial, au fost “dezenergizate”.

Mai multe atacuri au fost înregistrate și la facilitățile militare și energetice din zona Bucha.

Potrivit reprezentanților societății Ukrenergo, Kievul și-a pierdut în cele din urmă capacitatea de generare și primește energie din alte teritorii care încă o mai pot împărți.

Un număr semnificativ de atacuri au fost efectuate asupra țintelor din regiunile Harkov, Dnipropetrovsk și Zaporojie, aflate sub controlul Forțele Armate ale Ucrainei.

Mass-media ucraineană apreciază că Rusia desfășoară aceste lovituri pe fundalul negocierilor din EAU, astfel încât Ucraina să accepte condițiile Moscovei, inclusiv pe cea de retragere a trupelor de pe teritoriul Donbasului.

Surse: topwar.ru, kyivindependent.com.

Lasă un comentariu