Două nave ale Flotei ruse din Marea Neagră au revenit la Sevastopol din Marea Mediterană

În dimineața zilei de 01.05.2019, dragorul maritim Ivan Golubets, Proiect 266M, aparținând Brigăzii 68 Nave Pază Raion Maritim din cadrul Bazei Navale Crimeea a Flotei ruse din Marea Neagră (FRMN) a sosit la Sevastopol.

Nava a îndeplinit misiuni în cadrul Grupării navale operative a Forțelor Navale din Marea Mediterană, începând din luna decembrie 2018, asigurând apărarea împotriva minelor pentru navele grupării, atât pe mare, cât și în portul Tartus.

Pentru echipajul navei, nu a fost vorba despre prima misiune în Marea Mediterană. Dragorul s-a mai aflat în această zonă și în 2016, 2017 și 2018.

Pe baza principiului rotației, dragorul Ivan Golubets a fost înlocuit, recent, de dragorul Viceamiral Zakharin din cadrul Bazei Navale – Novorossiysk.

De asemenea, la Sevastopol a sosit și remorcherul MB-31, care a îndeplinit misiuni de avarie-salvare pentru navele ruse din estul Mării Mediterane.

Comentariul remnmilitaryblog.com: Dragorul Ivan Golubets și remorcherul MB-31 au plecat împreună în misiunea din Marea Mediterană, traversând Strâmtorile Bosfor și Dardanele pe 14.12.2018.

 Cele două nave au intrat înapoi în Marea Neagră pe 29.04.2019.

Sursa: balabin-1712.livejournal.com.

Lasă un comentariu