Rușii au modernizat rachetele de croazieră cu bazare navală de tip Kalibr, pe care le folosesc în mod regulat pentru a ataca Ucraina

Rusia și-a modernizat rachetele de croazieră Kalibr pe care le întrebuințează pentru a lovi ținte de pe teritoriul ucrainean. Acestea au fost echipate cu focoase cluster și au revenit la utilizarea electronicelor importate după o încercare de a trece la componente fabricate în Rusia.

Ministerul Apărării al Ucrainei a anunțat acest lucru în urma unei analize a rachetelor doborâte realizate de ingineri militari și oameni de știință din cadrul ministerului.

Studiul a arătat că, de la începutul invaziei la scară largă, familia de rachete Kalibr a suferit cel puțin două schimbări semnificative, care ar putea afecta atât natura utilizării lor, cât și eficiența contramăsurilor împotriva unor astfel de amenințări.

Prima schimbare a fost introducerea focoaselor cu cluster. Deși rachetele folosite de Rusia între 2022 și începutul lui 2026 erau echipate cu focoase explozibile, experții au observat utilizarea pentru prima dată a munițiilor cu fragmentare în probele doborâte în această primăvară.

Ministerul Apărării menționează că această decizie permite o zonă de distrugere crescută și o eficiență mai mare în utilizarea rachetelor împotriva țintelor dispersate. Mai exact, aceasta se referă la lovirea țintelor pe care o singură explozie de la o încărcătură convențională nu le poate acoperi.

O altă schimbare neașteptată a fost revenirea la o bază de componente electronice importate. În perioada 2023-2024, Rusia a încercat treptat să înlocuiască componentele străine cu echivalente interne în timpul producției de rachete Kalibr.

Totuși, o analiză a computerului digital de la bord al unei rachete fabricate în 2025 a arătat că producătorul folosește din nou componente importate. Acest lucru ar putea indica o încercare eșuată de a trece complet la electronica rusă.

Ministerul Apărării speculează că utilizarea componentelor interne ar fi putut afecta negativ acuratețea ghidării rachetei. Probabil acesta este motivul pentru care dezvoltatorii au revenit la soluții străine dovedite, în ciuda restricțiilor privind sancțiunile.

Experții ucraineni subliniază că studiul resturilor și componentelor provenite din rachete doborâte nu este doar valoros științific, ci contribuie direct la îmbunătățirea eficienței apărării antiaeriene.

Ministrul ucrainean al apărării, Mykhailo Fedorov, a menționat anterior că protejarea spațiului aerian ucrainean rămâne una dintre prioritățile cheie ale planului de apărare al statului și că studierea armelor inamice permite adaptarea mai rapidă a contramăsurilor.

Pe lângă caracteristicile tehnice ale rachetelor în sine, Ministerul Apărării a identificat producătorii de componente electronice, precum și proiectanții și managerii principali implicați în producția de rachete Kalibr. Datele obținute sunt împărtășite pentru utilizare ulterioară în cadrul sancțiunilor împotriva complexului industrial de apărare rus.

Sursa: militarnyi.com.

Lasă un comentariu