Nava de cercetare Dupuy de Lome aparținând Forțelor Navale ale Franței a intrat în Marea Neagră

du

Pe 06.09.2020, nava de cercetare Dupuy de Lome din cadrul Forțelor Navale ale Franței a traversat Strâmtorile Bosfor și Dardanele și a intrat în acvatoriul Mării Negre.

Deocamdată, nu este clar ce misiuni va îndeplini nava franceză pe timpul șederii în Marea Neagră.

În aceeași zi, a început traversare strâmtorilor spre Marea Neagră și nava de desant Saratov a Flotei ruse din Marea Neagră. Aceasta se deplasează spre Novorossiysk, venind din portul sirian Tartus.

Comentariu remnmilitaryblog.com: Ținând cont de direcția de deplasare, se pare că nava franceză se îndreaptă spre Georgia.

Nava de desant Saratov a ieșit din Marea Neagră pe 28.08.2020, îndreptându-se spre portul Tartus din Siria.

Sursa: twitter.com.

Lasă un comentariu