
Cotidianul rus Izvestia a informat, pe 17.01.2020, citând surse din cadrul Ministerului Apărării, că flota de submarine nucleare strategice va fi actualizată. Este planificat ca, până în anul 2030, toate submarinele strategice purtătoare de rachete construite de sovietici să fie scoase din serviciu și înlocuite cu altele noi. După cum a precizat sursa ziarului, în perioada următoare, va fi crescut numărul de submarine nucleare strategice din clasa Borey.
Citește mai mult »








